Stajesz przed wyzwaniem, jakim jest zakup wkrętarki? Rodzaj oraz parametry tego urządzenia powinny być bezpośrednio dopasowane do Twoich potrzeb, oraz specyfiki wykonywanych zadań. Inne kryteria pod uwagę wezmą profesjonaliści, a inne domowi majsterkowicze. W tym artykule podpowiemy Ci, czym kierować się przy wyborze wkrętarki, która spełni Twoje oczekiwania.

Wybór pomiędzy urządzeniem sieciowym i akumulatorowym 

Pierwszy dylemat pojawia się na etapie wyboru rodzaju zasilania urządzenia. Na rynku dostępne są wkrętarki sieciowe i akumulatorowe. Pierwsze z nich wymagają stałego zasilania energią elektryczną. Drugie natomiast są bardziej mobilne, ponieważ zasilane są akumulatorem. Dzięki temu można wykorzystywać je również w miejscach, gdzie nie ma możliwości podłączenia urządzenia do prądu, w tym m.in. na: drabinach, rusztowaniach cz też w innych trudno dostępnych miejscach. 

Modele sieciowe są cięższe, jednak przy podobnej budowie i półce cenowej charakteryzują się większą mocą. Dzięki temu lepiej poradzą sobie z trudnymi zadaniami, w tym obróbką w twardym materiale. Wybór pomiędzy modelem sieciowym i akumulatorowym zależy w dużej mierze od specyfiki Twojej pracy i tego, do czego głównie będziesz wykorzystywać wkrętarki. 

Kluczowe parametry techniczne wkrętarek i wiertarko-wkrętarek

Od razu pod uwagę weźmiemy wkrętarki i wiertarko-wkrętarki. Wszystko dlatego, że powszechnie do w obu przypadkach zamiennie stosowana jest nazwa wkrętarka, choć docelowo te elektronarzędzia różnią się funkcjonalnością i potencjałem zastosowania. Kluczowe parametry brane pod uwagę przy wyborze tego narzędzia to:

  • moc (napięcie);
  • moment obrotowy;
  • udar lub jego brak (przy wiertarko-wkrętarkach);
  • waga urządzenia;
  • pojemność akumulatora (przy modelach akumulatorowych);
  • uchwyt wiertarski (przy wiertarko-wkrętarkach);
  • rodzaj silnika;
  • liczba biegów. 

Jak dobrać moc wkrętarki do swoich potrzeb?

Każdy z tych parametrów powinien być idealnie dopasowany do potrzeb użytkownika. Z reguły zwracamy uwagę przede wszystkim na moc. Przyjmuje się, że urządzenia w przedziale mocy 3,6-10 V dobrze sprawdzają się przy prostych pracach w domu oraz podczas majsterkowania. Wkrętarka tego typu z powodzeniem poradzi sobie ze wkręcaniem śrubek czy też skręcaniem mebli. Jeżeli urządzenie ma być wykorzystywane do wiercenia, to koniecznie zwróć uwagę na elektronarzędzia o mocy wyższej niż 10 V. Profesjonaliści będą wymagali funkcji udaru, dzięki której możliwe jest wiercenie w twardym materiale. Narzędzia wykorzystywane podczas prac remontowych i budowlanych powinny mieć moc na poziomie 18 V i więcej. 

Atrakcyjna oferta przygotowana przez Mensura

Szukasz wysokiej jakości wkrętarki? Atrakcyjną ofertę w tym zakresie przygotowano w sklepie Mensura. Asortyment skierowany jest zarówno do domowych majsterkowiczów, jak i profesjonalistów. W sklepie Mensura znajdziesz wkrętarki akumulatorowe takich producentów, jak m.in.: Bosch, Black+Decker, DeWalt czy Stanley. Zachęcamy do zapoznania się z ich parametrami technicznymi oraz do zakupu elektronarzędzia dopasowanego do swoich potrzeb.