Posiadanie ładnego, zielonego trawnika to marzenie wielu osób, ale mało kto wie, że wymaga to sporego wysiłku. Kluczowe znaczenie ma np. regularne nawożenie trawnika. Potrzebny jest m.in. nawóz do trawy na wiosnę, który dostarcza roślinom podstawowe składniki odżywcze wpływające na ich kolor, gęstość czy kondycję zdrowotną. Jaki preparat jest w tej sytuacji najlepszym wyborem? Sprawdzamy.

Odpowiedni nawóz do trawy na wiosnę – czyli jaki?

W zasadzie wybierając nawóz do trawy na wiosnę, trzeba znać skład i potrzeby swojego trawnika. Na początku roku zdecydowanie najlepiej sprawdzają się nawozy azotowe. Preparaty z fosforem czy potasem w składzie także mogą się przydać, podobnie jak nawozy organiczne.

Produkty oparte na azocie przede wszystkim pobudzają rozwój trawy. Sprawiają, że rośnie ona szybko, jest zielona i gęsta. Z kolei nawozy fosforowe poprawiają ukorzenienie trawników. Fosfor pozwala korzeniom swobodnie się rozwijać. Takie preparaty stosuje się zwykle na początku sezonu wegetacyjnego.

Nawozy potasowe zapewniają trawie odporność na szkodniki, choroby czy suszę. Są istotne także z punktu widzenia prawidłowego rozwoju roślin, bo pomagają im przechowywać węglowodany. Poza tym wykorzystuje się nawozy organiczne, które pobudzają rozwój mikroorganizmów glebowych.

Jaki nawóz do trawy na wiosnę zapewni trawnikowi ładny, zielony kolor?

Najlepszym wyborem jest w tym przypadku azotowy nawóz do trawy na wiosnę. Tego rodzaju preparaty zawierają składniki, które są potrzebne trawom do wzrostu i utrzymania ładnej, zielonej kolorystyki. Azot ma duże znaczenie w procesie produkcji chlorofilu odpowiedzialnego za zielony kolor roślin.

Do wyboru są nawozy azotowe szybko działające i te w postaci wolno uwalniającej się. Te pierwsze stosuje się na ogół na początku sezonu wegetacyjnego w celu pobudzenia wzrostu trawy. Drugie natomiast są stosowane przez dłuższy czas, bo ich działanie jest stopniowe.

Kiedy należy nawozić trawnik wiosną?

Eksperci zalecają nawożenie trawnika minimum trzy razy w ciągu sezonu. Pierwszy raz należy to zrobić wczesną wiosną np. na przełomie marca i kwietnia. Kolejne nawożenie powinno się wykonać w czerwcu, a więc w środku sezonu. Istotne jest również nawożenie jesienne – je przeprowadza się maksymalnie do końca sierpnia.

Jesienią nie należy stosować nawozów wiosennych, bogatych w azot, bo to skutkować może większą wrażliwością trawnika na choroby i zbyt dużym przyrostem trawy. Należy sięgać tylko po preparaty przeznaczone na jesień.

+Tekst Sponsorowany+